fbpx
Broneeri aeg konsultatsioonile: (+372) 619 0022 või broneeri online
Broneeri aeg konsultatsioonile:
(+372) 619 0022 või broneeri online

Varikoos + saun või spaakeskus

Jalgade veenilaiendid pole üksnes esteetiline häda. See on krooniline veresoonkonna haigus, mis võib teid jätta ilma paljudest harjumuspärastest naudingutest. Haigus kimbutab peaasjalikult naisi, kuid ega mehedki kaitstud pole. Ei tasu arvata, et veenilaiendid on vanade ja tüsedate inimeste probleem. Meie valdavalt istuv eluviis on muutnud varikoosi kõvasti nooremaks. Mõnikord avastavad koledad sinakad mustrid oma säärtelt noored ja aktiivsed inimesed, kes tahaksid kontsakingadega kõpsutada või kuuma ilmaga stiilseid šortse demonstreerida.

Rahvameditsiini austajad ja iseravijad teavad lugematut hulka veenilaiendite raviviise ning üpris tihti soovitavad nad varikoosihaigetel saunas vihtlemas käia – see parandavat vereringet ning päästab teid verevalumitest ja väljajoonistuvast veenimustrist. Kas on neil õigus ning varikoosi puhul on tõesti lubatud saunas käia? Uurime välja.

Mis saunas veresoontega toimub

Saunas käimine on oivaline tervist tugevdav ettevõtmine. Pärast korralikku leili valdab teid meeldiv väsimus ning veel tükk aega tunnete, et olete 20 aasta võrra nooremaks saanud. Aga seda vaid juhul, kui veresoonte
kroonilised haigused teid ei kimbuta. Südame ja veresoonkonna haiguste, tromboflebiidi (ehk veeniseina põletiku) ja varikoosi puhul on saun absoluutselt vastunäidustatud. Kohe seletame, miks.

Alajäsemete veenilaiendite puhul põhjustab saun jalgade verevarustuse ümberjaotumist. Kõrge temperatuur laiendab veresooni, kaasa arvatud haigeid. Mööda veresooni tsirkuleeriva vere maht suureneb ning iga veresoone koormus tõuseb mitu korda. Kujutage ette, kui raske on siis laienenud veenil, mis tavaolukorraski normaalselt ei funktsioneeri! Jäigad, ebaelastsed veresoonte seinad ja puudulikud veeniklapid üritavad koormusest vabaneda, ning tulevad sellega edukalt toime. Haiged veenid annavad koormuse meelsasti üle sügavamal asetsevatele tervetele veresoontele.

Kui terved süvaveenid mingi aeg tulevadki lisakoormusega toime, siis regulaarsete saunaskäikudega kaasnev sagedane veremahu suurenemine hakkab põhjustama defekte ja patoloogilisi muutuseid. Tervete veresoonte seinad paksenevad, kaitstes ennast suure koormuse eest, muutuvad ebaelastseks ja üpris sarnaseks nendega, mida te nii hästi oma säärtel näete.

Varikoos hakkab laienema ja iseseisvalt te sellega toime ei tule. Mõelge, enne kui leiliruumi lähete, kas tahate, et teil oleks veel ka süvaveenide varikoos lisaks olemasolevale pindmisele patoloogiale?

Varikoos nõuab tähelepanu ja hoolitsust, tujutseb, ei lase teil lõdvestuda. Enne temaga võitlusse asumist hinnake oma võimeid õigesti: kas te ikka suudate veenilaienditest rahvameditsiini vahenditega vabaneda?

Retikulaarne varikoos (ehk ämblikveenid) ja leil

See on ainus veenilaiendite liik, mis lubab teil vahetevahel saunas käia. Kuid ilma fanatismita, justnimelt vahetevahel. Isegi kui teie sõbrad organiseerisid saunapeo, teil aga on alajäsemete retikulaarne varikoos, siis tegelege pigem ürituse korraldusliku poolega. Kuni sõbrad võtavad leili, katke teie furšettlaud või ujuge basseinis. Teie puhul on bassein märksa parem valik. Isegi tuntud fleboloogiakliinikud, sellised nagu Eesti Veenikliinik, kasutavad algstaadiumis varikoosi raviks vesiteraapiat.

blank

Seega, bassein ega veealune dušimassaaž pole teile vastunäidustatud. Soovitusi veenilaiendite ennetamiseks
olete te ilmselt palju kordi kuulnud, ja tõenäoliselt neid soovitusi mitte järginud. Tuletame nad veel kord meelde, sest need lihtsad meetmed aitavad mitte ainult ennetada alajäsemete veenilaiendite teket, vaid ka parandada oma enesetunnet, kui haigus on juba käes.

Niisiis:
• Üritage õigesti toituda ning vabanege ülekaalust. Haigetel veresoontel on väga raske suurte mõõtudega toime tulla.
• Kõrgetel kontsadel kingi ning kitsaid riideid kandke ainult erilistel puhkudel. Igapäevagarderoob peab olema avar, mugav ja naturaalne.
• Liikuge rohkem. Veenilaienditeta – nii, nagu teile meeldib. Veenilaienditega – ainult ravivõimlemine, ilma järskude hüpete ja kangitõstmiseta.
• Loobuge lõppude lõpuks suitsetamisest. Isegi kõige lahjemad naiste sigaretid on veenilaiendite ja kuperoosa parimad sõbrad.
• Puhake aktiivselt ning piisavalt. Magage end välja.
• Soovitavalt käige basseinis. Saun tuleks veenilaiendite puhul oma sõpradele jätta.

blank

Edu pant

Olete kuulnud ütlust, et väljapääsmatuid olukordi pole olemas? See kehtib ka veenilaiendite kohta. Kõige tähtsam on õigel ajal märgata ja terveks ravida. Aga mitte iseravimise teel, vaid fleboloogi juures. Tänapäeva arstid teevad imesid – fleboloogia kui teadus on arenenud selliste kõrgusteni, et teie varikoosist saab arst jagu ühe visiidiga.

Ning mõne aja möödudes võite käia saunas nii sageli, kui tahate! Ei usu? Külastage Tallinnas asuva Eesti Veenikliiniku saiti (www.evc.ee) ja vaadake, millega arstid seal tegelevad. Ning veel – ärge uskuge varikoosivastaste kreemide ja salvide reklaame. Kasu neist ei ole. Veenilaiendid on tõsine krooniline haigus ja te vajate esmaklassiliste spetsialistide abi. Ainult nii.

Call Now Button