fbpx
Broneeri aeg konsultatsioonile: (+372) 619 0022 või broneeri online
Broneeri aeg konsultatsioonile:
(+372) 619 0022 või broneeri online

Kliiniku eesmärk on julgustada Eesti mehi pöörama rohkem tähelepanu oma tervisele ja heaolule. Eesti veenikliiniku juhataja Olga Proskurnina selgitas, et räägime alajäsemete veenilaiendite diagnoosimisest.

Terve kuu jooksul tõstatame meeste tervisega seotud probleeme, anname teavet ravivõimaluste kohta ja kutsume mehi õigeaegselt tervisekontrolli tegema. On üldtunnustatud seisukoht, et veenilaiendid on puhtalt naiste probleem, kuid sageli põevad seda haigust ka mehed.

Tegelikult on see haigus mõjutatud mis tahes soost ja vanusest inimestest. Statistika kohaselt põeb veenilaiendeid iga kolmas naine ja iga neljas mees.

Meeste veenilaiendite tunnused

Veenilaiendeid iseloomustab üldise veresoonte toonuse vähenemine. Elastsuse kaotuse tõttu on venoossete ventiilide terviklikkus halvenenud, mis muutub suurenenud rõhu all veresoontes ja vere stagnatsiooni tagajärjeks. Sel juhul on häiritud normaalne vereringe, mis võib hiljem põhjustada verehüüvete teket.

Meeste veenilaiendid võivad moodustuda mitte ainult alajäsemetel. Haigus levib ka kätesse, kubemepiirkonda ja suguelunditesse. Meeste veenilaiendid jalgadel ilmuvad sageli sääreosasse.

Veenilaiendeid saab ravida, peamine on jälgida kõiki vajalikke meetmeid haiguse progresseerumise ja ägenemise vastu, kuna venoosse verevarustuse halvenemine võib põhjustada tromboflebiit ja muud ebameeldivad ja mõnikord isegi surmavad tagajärjed.

Meeste veenilaiendite sümptomid.

Selle haiguse sümptomid sõltuvad rohkem haiguse arengufaasist. Näiteks veenilaiendite esialgse faasi korral on iseloomulikud järgmised sümptomite seeriad:

jalgade väsimus;

raskustunne ja koormus, eriti õhtul;

jalgade paistetus;

ilmnevad ämblikveenid;

sügelev nahk.

Meeste veenilaiendite hilisemad etapid põhjustavad järgmisi sümptomeid:

valusad jalad mitte ainult õhtul, vaid ka öösel ja hommikul;

öised krambid hakkavad häirima;

veenid lähevad visuaalselt turse ja paiste;

ilmnevad troofilised haavandid ja dermatiit;

mõned nahapiirkonnad muutuvad tumedaks;

tõuseb kehatemperatuur.

Kõik ülaltoodud sümptomid viitavad veenilaiendite tähelepanuta jätmisele või progresseerumisele. Oht seisneb eeskätt selles, et vere mikrotsirkulatsiooni rikkumise tõttu ummistuvad veresooned. See viib vere paksenemiseni ja trombide moodustumiseni, samuti veenilaiendite rebenemiseni.

Haiguse kulgemise algfaasis põhjustavad veenilaiendid ainult visuaalseid ja esteetilisi ebamugavusi, kuid tähelepanuta jäetud olekus provotseerib see tromboosi, mille vastu vähimgi joove võib põhjustada veresoonte kahjustusi ja pöördumatuid tagajärgi, sest anumad moodustavad olulise osa südame-veresoonkonna süsteemist.

Veenilaiendid ja halvad harjumused

Paljud suitsetajad ei ole valmis oma tervise nimel oma harjumust ohverdama, kuid suitsetamisel ja veenilaienditel on kõige otsesem seos. Kopsu sissehingatud nikotiin kutsub esile vasokonstriktsiooni. Sellepärast ei saa veri toimida normaalselt ning nende seinad õhenevad ja kaotavad elastsuse.

Alkohol jätab ka tohutu jälje mitte ainult veresoontele, vaid ka maksale. Alkohol hävitab maksa parenhüümi hepatotsüütide spetsiaalsed rakud, mis vastutavad valkude säilitamise ja süsivesikute muundamise eest. Selle tagajärjel on seedimine häiritud, veri hakkab paksenema, moodustuvad venoossete ventiilide ummistused ja verehüübed.

Call Now Button