KKK küsimused
1. Millal võib hakata uuesti trennis käima (jooga, jooksmine, jõusaal)?
Kergema füüsilise koormusega võib taasalustada kolme päeva möödudes operatsioonist vastavalt enesetundele. Tugevama füüsilise koormusega, sh jõusaali jmt võib vastavalt enesetundele taasalustada kahe nädala möödudes operatsioonist. Iga inimene on individuaalne, mistõttu võib juhtuda, et mõni patsient vajab taastumiseks mõnevõrra pikemat aega. Trennid tuleb mõlemal juhul teha kompressioonsukkadega.
2. Kas mul on vale suurusega sukad kui tunnen neid kandes ebamugavustunnet? Kas pean neid ikkagi kandma või mitte?
Pärast skleroteraapiat tuleb sukkasid kindlasti kanda – kompressioon on oluline osa ravist. Operatsioonijärgselt (RFA, EVLA, miniflebektoomia) on kompressioon samuti oluline, vähendamaks operatsioonijärgseid kaebusi ning hematoomide teket. Korrektselt, vastavalt patsiendi jalgade mõõtmistulemustele ostetud sukad peaksid olema alati õige suurusega. Tõsi, mõni patsient ei talu ka korrektse suurusega sukkasid. Kompressioonsukkadest tingitud vaevuste korral tuleks konsulteerida raviarstiga.
3. Kas peale operatsiooni tekivad sinikad? Kui kauaks need jäävad ning kas on olemas kreem, mis kiirendaks nende kadumist?
Sinised kohad ehk hematoomid (verevalumid) ja marrastused operatsioonijärgselt on täiesti tavalised ja ootuspärased. Need kaovad 4-6 nädala möödudes iseseisvalt ega vaja sekkumist. Soovi korral võib hematoomide peale määrida hepariingeeli (näiteks Lioton 1000) alates 2 nädala möödumisest operatsioonist (haavade lõpliku sulgumise järgselt) – see kiirendab verevalumite kadumist. Valulikke hematoome, mis ei näita kiirelt möödumise märke, tuleks näidata raviarstile.
Skleroteraapiajärgne naha pigmentatsioon kaob paari kuuga ega püsi enamasti üle 12 kuu. Pigmentatsiooni (s.o. naha tumenemine – pruunikas reaktsioon) korral hepariingeeli kasutamine pole näidustatud.
Skleroteraapiajärgne naha pigmentatsioon kaob paari kuuga ega püsi enamasti üle 12 kuu. Pigmentatsiooni (s.o. naha tumenemine – pruunikas reaktsioon) korral hepariingeeli kasutamine pole näidustatud.
4. Kaua kestab jalas kiskuv tunne?
Operatsioonijärgne kiskuv tunne jalas võib kesta 2 – 8 nädalat, vahel ka kauem. See on tingitud suletud veeni seina kootumisest ning ei kujuta endast ohtu.
5. Millal tohib päevitada (peale EVLA, RFA ja skleroteraapiat)? Millised on ohud kui päevitan kaks nädalat pärast operatsiooni?
Operatsioonide, nagu EVLA, RFA ja VenaSeal, ja skleroteraapia järgselt on mõistlik otsest päikesekiirgust vältida 4-6 nädalat. See on aeg, mille jooksul organismi äge põletikuline reaktsioon (operatsioonijärgne paranemise protsess) laheneb ning risk pigmentatsiooni tekkeks möödub. Miniflebektoomia või suuremate nahalõigete järgselt tuleks otsest päikesekiirgust vältida mõnevõrra kauem, soovituslikult 6 kuud. Sel perioodil on soovitatav armile kanda päikesekaitse kreemi, vähemalt SPF 30, vältimaks pigmentatsiooni ja liigliha tekkimist armi piirkonda.
6. Millal võib lennikuga lennata?
Lennureisid pole üldiselt täiendavate riskifaktorite puudumisel vahetus operatsioonijärgses perioodis vastunäidustatud. Soovitatav on kanda tugisukkasid, tarbida lennupäeval vähemalt 1,5L täiendavalt vedelikke, võimaluste piires lennukis liikuda / teha harjutusi säärelihaste aktiveerimiseks. Operatsioonijärgse lendamise osas on mõistlik pidada nõu raviarstiga.
7. Kas raseduse ja imetamise ajal tehakse protseduure?
Puuduvad uuringud, mis näitaksid rasedusaegsete protseduuride ohutust. Seetõttu pole mõistlik rasedana veeniravi ette võtta. Küll aga on rasedana mõistlik kanda tugisukkasid, vähendamaks veenilaienditest tingitud kaebusi ning pidurdada haiguse progressiooni. Rinnaga toitmine pole vastunäidustus operatsiooniks ega skleroteraapiaks.
8. Miks mulle määratud just EVLA, mitte RFA või liim?
Kuigi kaasaegsed operatsioonimeetodid tunduvad üsna sarnased, on neil palju nüansse, mis neid üksteisest eristavad. Ravimeetodi valik sõltub eelkõige patsiendi anatoomilistest iseärasustest (veeni diameeter, veeni paiknemine ja kulg jmt) ning vähemal määral ka patsiendi personaalsetest eelistustest.
9. Kuidas mõjub sukkade kandmine minu jalgadele? Kas pean neid elu lõpuni kandma?
Sukkade kandmine on soovituslik ka pärast edukalt tehtud operatsiooni. See on üks väheseid viise, kuidas ennetada veenilaiendite taasteket ja haiguse süvenemist. Kompressioonsukkasid on soovitatav kanda pikkadel reisidel, inimestel, kelle töö hõlmab pikalt istumist või seismist. Kompressioonsukad võivad olla ka ainukene ravi (konservatiivne) patsientidel, kellel mingil põhjusel muud ravimeetodid pole võimalikud.
10.Milllal pean helistama kliinikusse ning kas on vajalik korduv visiit?
Probleemide tekkides tuleb neist teavitada patsiendi raviarsti või õde. Kohaletuleku vajaduse ja probleemi lahendamise otsustab patsiendi raviarst.