fbpx
Broneeri aeg konsultatsioonile: (+372) 619 0021 või broneeri online
Broneeri aeg konsultatsioonile:
(+372) 619 0021 või broneeri online
Kolonoskoopiauurigul kasutab arst umbes 1.5m pikkuse painduva toru otsas olevat kaamerat, et uurida Teie soolestikku.
Tegu ei ole kindlasti patsiendile meeldiva protseduuriga, kuid uuringust saadav info on seda väärt ja võrreldamatult suurem teiste, vähem ebameeldivate soolestiku uuringutega (nagu kontrastaine soolestiku uuring koos röntgen ülesvõtetega).

Uuringu ajal:

  • Antakse Teile ühekordne riietus
  • Vajadusel süstitakse veeni valuvaigistava või rahustava toimega ravimeid
  • Lamate vasakul küljel, põlved kõverdatult vastu rinda. Vajadusel võib paluda arst Teid asendit muuta
  • Koloskoop viiakse soolde päraku kaudu. Selleks, et saavutada nähtavus avardatakse soole valendikku vee või õhuga, mis võib tekitada survetunde kõhus. Soole venituse tõttu võib Teil tekkida ebameeldiv tunne, valu ja roojamistung
  • Uuringu kestvus on 30-45 min. Anatoomiliste iseärasuste tõttu või raviprotseduuri teostades võib uuring kesta kauem

Uuringu käik

1
Uuringuks ettevalmistumine algab Teie jaoks eelmisel päeval kui on vaja teha soole puhastus. Ka see ei ole alati meeldiv, aga anname paar nippi kuidas muuta ka see protseduur talutavamaks. Lähemalt lugege siin: https://www.ravimiregister.ee/Data/PIL/PIL_1448524.pdf
Sooviksime rõhutada soole ettevalmistuse olulisust. Kui protseduuri alguses selgub, et sooles on rohkelt soolesisu jääb uuring ära kuna see ei ole informatiivne.
Juba uuringu planeerimisel kindlasti informeerige oma raviarsti hüübimist pärssivate ravimite tarvitamisest. Tavaliselt peab enne protseduuri raviskeemi muutma.
2
Kolonoskoopiauuringule tulles on võimalik valida ka üldnarkoosis tehtavat protseduuri. Narkoosi variante on mitmeid alates valuvaigistavast süstist, kus olete ärkvel, ent veidi uimane kuni selleni, et Teile ei jää uuringust mingisugust mälestust. Selline otsus on vajalik teha juba konsultatsiooni ajal kui määratakse soole uuringu aeg.
3
Uuringu käigus viiakse kaamera pärasoolde ja sealt kuni jämesoole algusosani. Kui uuringu teostamise näidustus on midagi muud kui jämesoolekasvaja välistamine, siis kontrollitakse üle ka peensoole lõpuosa limaskestad.
4
Juhul kui uuringut teostav arst näeb soole limaskestal polüüpe, siis need võimalusel eemaldatakse ning saadetakse histoloogilisele uuringule. Soolelimaskesta põletikuliste muutuste korral samuti võetakse koeproovitükke ja saadetakse diagnoosi täpsustamiseks uuringule. Kolonoskoopial avastatud kasvaja, mida ei ole võimalik või soovitatav endoskoopiliselt eemaldada teeb arst sooleseina „tätoveeringu” (piirkonna märgistamise) ja võtab kasvajast koeproovitükid.
5
Peale uuringut arutab uuringu teostanud arst Teiega läbi uuringu leiu ja määrab vajadusel ka ravi. Kui Teile on tehtud uuring anesteesias, siis ootame, kuni tunnete ennast hästi ja anesteetikumide mõju on lõppenud. Mõnikord võib see tähendada seda, et arutame uuringu tulemusi mõne päeva pärast järelvisiidi ajal.
6
Olenevalt uuringu leiust võib arst määrata Teile kohe ravi, kui on võetud proovitükke, siis nende analüüsimine võtab aega paar nädalat, sellisel juhul võtab arst Teiega ühendust telefoni teel ja teavitab Teid uuringu vastustest, ning vajadusel määrab edasise ravi. Edasine ravi võib osadel juhtudel olla vajalik ka mõnes muus haiglas. Sellisel juhul edastabTeie arst kogu uuringute info ja proovide vastused järgmisele spetsialistile, ning korduvat sooleuuringut teha vaja ei ole.
Peale uuringut
Uuringu järgselt võite kohe süüa ja juua, kui raviarst ei ole määranud teisiti.
Kui uuringu ajal on kasutatud narkoosi või rahustavaid aineid (seda täpsustab Teie raviarst) ei tohi samal päeval autot juhtida.
Sisseviidud õhu tõttu võib proteduuri järgselt tekkida kõhupuhitus. Kestva puhituse korral võib kasutada Espumisani või söetablette.

Nagu iga protseduuri korral võib koloskoopia ajal tekkida tüsistusi.
Õnneks esineb tüsistusi väga harva. Biopsia võtmise või polüübi eemaldamise järgselt võib tekkida veritsus. Nende protseduuride järgselt soovitame säästvat režiimi 7-10 päeva vältel. Olulise veritsuse, pearingluse või nõrkuse korral pöörduge koheselt EMO-sse elukohajärgselt.

Harvadel juhtudel tekib sooleseina mulgustus, mis saab enamasti diagnoositud protseduuri ajal. Seda saab vahel koloskoopia ajal ravida, kuid vahel on vajalik kirurgiline ravi või jälgimine haiglas. Sellesel juhul organiseerime Teile transpordi ja vastava ravi haiglas. Peale protseduuri avaldub sooleseina mulgistus tugeva kõhuvaluna. Sellisel juhul tuleb pöörduda kohelelt EMO-sse.

Registreeri uuringule

    Vali kuupäev *


    (Lisateave isikuandmete töötlemise kohta)

    Administraator

    Peale vormi täitmist Teiega võetakse ühendust ühe tööpäeva jooksul ning lepitakse kokku Teile sobiv külastusaeg.

    Lisaküsimuste korral palume helistada telefonil 619 0021.